ארי שביט | נבואת איזנקוט ארי שביט

נבואת איזנקוט

מאמרים / כאן ועכשיו / נבואת איזנקוט
גדי איזנקוט הוא האיש שישראל סירבה להקשיב לו. מיד אחר מערכת הבחירות הנוראה של נובמבר 2022 הוא הזהיר כי צפויה התלקחות גדולה בחזית הפלסטינית. מיד אחרי הקמתה של ממשלת נתניהו־סמוטריץ'־בן גביר הוא צפה ששלטון הקנאים עלול לגרום לישראל נזק אסטרטגי חמור. וכאשר המהפכה המשטרית יצאה לדרכה, הוא הזהיר שהיא מסכנת את ביטחון ישראל. במשך כעשרה חודשים איזנקוט עשה כמיטב יכולתו כדי להציל אותנו, כדי לומר לנו שאנחנו צועדים בעיניים פקוחות לקראת אסון.
ביוני־יולי 2023 פגשתי את ח"כ איזנקוט לסדרה של מפגשים במטה של מפלגתו, המחנה הממלכתי. השאלה שבה דנו הייתה, כיצד לעורר את ממשלת ישראל ואת עם ישראל מהתרדמת. כיצד לגרום לכך שגם ימין וגם שמאל יתעשתו ויבינו בפני איזו סכנה איומה אנחנו עומדים; מה לעשות כדי שתרחיש האימים שגרם לרמטכ"ל לשעבר לא לישון בלילות יעמוד לנגד עיניה של המדינה כולה.
אחרי התלבטות והתייסרות איזנקוט כתב מאמר נבואי. "ישראל נמצאת היום במציאות המסוכנת ביותר מאז תום מלחמת יום כיפור", הוא טען. "בקיץ 1973 היו מעטים שהזהירו. גולדה מאיר, משה דיין, שרי הקבינט ומפקדי הצבא לא שעו לאזהרות. כתוצאה מכך הם עצמם סיימו את חייהם הציבוריים באופן טרגי וישראל כמעט חוותה תבוסה. אבל בקיץ 2023 הכל ברור וידוע. כל ישראלי מבין בימים אלה שהפילוג הפנימי היה לאיום קיומי. כל שר בקבינט אמור להבין שנשקפת לנו סכנה ממשית של מלחמה". המאמר הזה כלל אמירות שכמוהן לא אמר שום מנהיג מדיני או ביטחוני בארץ. "מה שעלול לקרות כאן בטווח הזמן של שבועות מדיר שינה מעיניי", הוא כתב. "הקרע הפנימי… התפוררות מערך המילואים… וממשלה שרבים מבכיריה חסרי אחריות… מביאים אותנו למלחמה אפשרית במצב הגרוע ביותר שאפשר".
למרבה הצער, ישראל אכן לקתה בעיוורון. ולמרבה הצער, היושרה של איזנקוט והערכיות העמוקה שלו היו בעוכריו. על כן ראש הממשלה לא הקשיב לו, על כן המערכת הפוליטית לא העניקה לו את המקום הראוי. בעולם של טוויטר וטיקטוק ואינסטגרם, לא היה לו סיכוי. הקברניט האחד אשר עמד על הגשר וצעק קרחון, קרחון – הושתק. הרוקדים על הסיפון של ספינת השוטים היהירה לא שעו לאזהרותיו.
ביום חמישי הטרגדיה שאיזנקוט ניסה למנוע הכתה בו, במשפחתו ובביתו. בנו האהוב גל. אחיינו האהוב מאור. בשורת איוב אחרי בשורת איוב. הגורל הולם דווקא בראויים ביותר. הטובים ביותר הם הנופלים. ואין נחמה. אין נחמה. הלב נשבר.
אין נחמה – אבל יש ציווי: לעולם לא עוד. לעולם לא נשוב עוד אל האיוולת של השנה האחרונה ואל טירוף המערכות של השנים האחרונות. לעולם לא נאטום את אוזנינו מלשמוע את דבריהם של ראויים. לעולם לא נלך שבי אחרי נוכלים ושרלטנים ומלהטטים. לעולם לא נשוב אל שנאת החינם, אל שנאת האחים ואל מלחמת השבטים. ביום שאחרי המלחמה נבנה את מדינת ישראל מחדש, על הבסיס הנכון של ערכי איזנקוט ובהובלתם של מנהיגים אמיתיים כאיזנקוט.