ארי שביט | אחרי הרעש ארי שביט

אחרי הרעש

מאמרים / כאן ועכשיו / אחרי הרעש

עכשיו גם לנו, היהודים הישראלים, יש שהיד: יגאל יהושע. בן החמשים ושש משכונת גני אביב בלוד אשר נולד במושב חדיד למשפחה שעלתה מתימן ולמד הנדסאות והיה לחשמלאי מוסמך. ונשא לאשה את אירה והביא לעולם את מיכאל (22) ואת עמית (9) והתפרנס בכבוד מעבודתו וראה ברכה בחייו. והיה במידה רבה סמל חי של ההרמוניה הפנים ישראלית הפשוטה, הבסיסית והבלתי מפונפנת שהתפתחה כאן בעשורים האחרונים. ועבד עם ערבים כיהודים והיה אהוב על ידי ערבים כיהודים והאמין בדו-קיום והצביע מרצ. אבל ביום שלישי, ה-11 במאי, נסע לטקס הכנסת ספר תורה בבית הכנסת שבמושב פתחיה. וכאשר אחיו הזהיר אותו לא לחזור בשעת לילה מאוחרת ללוד סירב כיוון שהיה בטוח שאף בן לוד לא ייפגע ביגאל החשמלאי. ועל כן עלה על מארב שפורעים הכינו במרחק של כמה מאות מטרים מביתו: מחסום של אבנים וסלעים וצמיגים בוערים. וכשנאלץ להאט נרגם באבנים. ובתחילה נפגע מאבן אשר ניפצה את השמשה האחורית. ואחר כך נפגע מסלע של ממש.  אבל לפראי האדם לא היה די בכך. והם התקרבו אל היהודי המסורתי מצביע מרצ וסגרו על היהודי המסורתי מצביע מרצ והיכו אותו בעודו מדמם. בכוחות אחרונים יהושע חמק מצמאי הדם והמשיך בנסיעה והגיע עד לחניון שליד ביתו. ויצא מהמכונית וקרס והתמוטט. כמעט שבוע ימים הרופאים של אסף הרופא נאבקו על חייו. אבל בלילה של יום שני, 17 במאי הם נאלצו לקבוע את מותו. איש השלום יגאל יהושע הי"ד הלך לעולמו.

 

היו עוד קורבנות של עוד מעשי לינץ' ומעשי תקיפה במהלך מאי השחור של הישראליות. מוסא חסונה נורה למוות בזמן התנגשויות בין המון ערבי לבין יהודים בלוד. סעיד מוסא הוכה על ידי המון יהודי בבת ים ואבי הר אבן נכווה קשות במלון אפנדי בעכו. הילד מוחמד גינטזי נפצע מבקבוק תבערה שנזרק אל בית משפחתו ביפו והחייל ליאור שרנין נדקר ביפו. אבל יהושע היה בן האנוש היחידי שנרצח בדם חם בזמן הקדימון של מלחמת האזרחים הישראלית, אשר הבעית את כולנו בשבועות האחרונים. והוא היה יהודי אשר נרצח בשל היותו יהודי. בעיר מעורבת במרכז הארץ. ישראל 2021.

 

כך שיגאל יהושע הוא בעצם הג'ורג' פלויד של היהודים הישראלים. וכפי שהרצח של פלויד עורר זעם מוצדק כלפי הגזענות הלבנה של אמריקה, רצח יהושע מעורר זעם מוצדק כלפי האלימות הפרועה של המזרח התיכון. אשר מכוונת בראש ובראשונה כלפי המיעוטים הלא מוסלמים במזרח התיכון. וטובחת כורדים וטובחת קופטים וטובחת נוצרים. ואשר התפרצה בירושלים ב- 1920 והתפרצה ביפו ב- 1921 ורצחה בחברון ובמוצא ב- 1929 ורצחה בכל רחבי הארץ ב- 1936. וכעת היא פתאום חזרה, איומה. והשתוללה בנגב והשתוללה ביפו והשתוללה בעכו והשתוללה בלוד. והזכירה לנו, ליהודים הישראלים, היכן אנחנו חיים. על מורדותיו של הר געש אנחנו חיים.

 

כיממה אחרי שמת, אחת הכליות של יגאל יהושע הושתלה בגופה של בראנדה עוויס ‏בת ה- 58 ממזרח ירושלים. כי המדינה היהודית איננה מדינה ברברית. ומשפחת יהושע מלוד היא משפחה אצילת נפש. על כן הזעם על הרצח של החשמלאי מלוד לא תורגם לגזענות מוסדית או לשנאת זרים אישית. להיפך. מתוך תחושה של עוצמה עמוקה ושל אנושיות עמוקה המעשה המחריד ביותר שנעשה כאן הוליך למעשה הנדיב ביותר שאפשר להעלות על הדעת. משפחת יהושע מלוד בחרה בדרך של פיוס ואמפטיה ואיחוי קרעים.

 

כך שעכשיו, אחרי הרעש, אסור לנו לשכוח את יגאל יהושע. אבל גם אסור לנו לתת למוות הנורא שלו ולמראות האימה שלהם היינו עדים לעוות את ערכינו ולזהם את נפשנו.

 

מצד אחד עלינו להבין שמה שקרה בערים המעורבות בזמן מבצע שומר-החומות עלול לקרות שוב (ובהיקף נרחב יותר) במלחמה הבאה, האמיתית. הנגב יתקומם, ואדי ערה ייחסם, הגליל יבער. על כן עלינו לאמץ כבר עכשיו את תוכניתו של גל הירש ולהקים מעין משמר לאומי שיהיה מסוגל לטפל ביעילות ובנחישות בהתלקחות העתידית. ועלינו לאסוף את הנשק הלא חוקי מהערים הערביות ומהכפרים הערביים. ועלינו לוודא שהריבונות הישראלית תיאכף ביד ברזל בכל חלקיה של מדינת ישראל. אין יותר איזורים אקס-טריטוריאליים. אין יותר אוטונומיות. אין מובלעות של אלימות ומרי ופריקת עול.

 

אבל מצד שני עלינו לזכור ש- 99% מהערבים הישראלים לא נטלו חלק במפגני השנאה הקטלניים. ועלינו לזכור שהרוב המכריע של ערביי-ישראל הסתייג מהם. ואסור לנו לתת למיעוט קנאי-עברייני להכתים קהילה שלמה. על כן עלינו להאיץ את תהליך ההשתלבות של המיעוט הערבי בישראל בכלכלה ובחברה ובמערכות המדינה. עלינו להעניק לאזרחים הלא יהודים של ישראל שיוויון מלא ומהותי. ובה בשעה עלינו להתחיל לדבר אמת אל הרוב הערבי-ישראלי המתון ואל ההנהגה שלו. ועלינו לומר לו כי השהיד שלנו, יגאל יהושע, מונח לפתחו. הפראות הרצחנית היא באחריות שלו. ועל כן, מכאן ואילך, לא נסתפק במליצות נבובות על דו קיום שטחי וברעל של פוליטיקת הזהויות והתקינות הפוליטית. אחרי מאי 2021 היהודים-הישראלים ידרשו מהערבים הישראלים לגדול. ולקחת אחריות. ולעשות את שהם חייבים לעשות כדי שהלבה של השנאה לא תשרוף את הארץ האהובה של כולנו.